Панираните ястия може и да не са диетични, но за сметка на това са сред най-вкусните. С апетитна панировка могат да се приготвят както различни видове меса, така и най-различни зеленчуци и плодове.
Изобилието от зеленчуци предоставя големи възможности за разнообразни ястия през лятото, включително панирани. Най-често по тази технология се приготвят тиквички, патладжани и печени чушки. Много вкусни с панировка са също гъбите кладница и броколите. Възможно е да панирате дори и цветове от тиквички. Можете да панирате също домати – както червени, така и зелени. По-рядко се панира зеленият фасул, но ако опитате, ще разберете, че той е страхотно мезе.
Панировката най-често включва брашно и яйца. Освен бяло пшенично брашно, можете да сложите царевично брашно или да овалвате зеленчуците в галета. Добре се получава, ако се смесят пшенично и царевично брашно. Към панадата понякога се добавя бира или прясно мляко.
Панираните зеленчуци могат да се пържат или да се пекат на фурна. За да не останат много мазни пържените тиквички или патладжани, се препоръчва след изваждането им от тигана да се слагат върху домакинска хартия, която ще обере излишното олио.
Много подходящо е към панираните зеленчуци да поднесете някакъв сос, който може да бъде студен или топъл. Най-често се прави млечен чеснов сос от кисело мляко и с добавка на някаква зелена подправка – копър, магданоз, босилек и др. Много вкусно се получава и с червен доматен сос, той върви например към панирани патладжани.
1. Паниран зелен боб с млечен чеснов сос
Необходими продукти:
500 г зелен фасул
1 ч.л. червен пипер
черен пипер
сол
копър
щипка кимион
4 яйца
100 мл. бира
100 гр. брашно
черен пипер
сол
олио за пържене
За млечния сос:
100 гр. кисело мляко
100 гр. цедено мляко
2 с.л. лимонов сок
2 с.л. копър
2 скилидки чесън
зехтин
Начин на приготвяне:
Почистете зеления боб от острите връхчета. Измийте го и го сложете в тенджера, покрийте го с вода и сложете щипка сол. След като заври, засечете 5 минути и махнете фасула от котлона. Изсипете в гевгир и отцедете.
Сложете в купа зеления боб, посолете го, поръсете с пипер, копър и кимион. Оставете да се овкуси, докато направите паста Патафри за панирането.
За целта отделете белтъците от жълтъците. Разбийте белтъците на сняг с щипка сол. Жълтъците се разбиват с брашното и бирата. Смесете двете съставки и разбъркайте внимателно. Сложете черен пипер и малко сол.
Сгорещете олиото. Потапяйте фасулчета в панировката и поставяйте внимателно в мазнината. Добре е да се потапят едно по едно, а не наведнъж. Пържете до златисто. Готовите фасулчета се слагат върху кухненска хартия, за да поеме мазнината.
Пригответе соса, като смесите цеденото мляко и киселото мляко, разбъркайте го добре. Настържете чесъна. изцедете лимона и добавете копъра и зехтина.
2. Панирани броколи
Необходими продукти:
1 глава броколи
2 яйца
100 г царевично брашно
100 г бяло брашно
1 ч.л. черен пипер
сол
олио за пържене
Начин на приготвяне:
Броколите се разделят на розички и се сваряват за 3-4 минути в кипяща вода. Веднага след това се охлаждат в ледена вода. Това шоково охлаждане ще запази свежия им зелен цвят.
Яйцата се разбиват в купа, заедно с малко сол и черен пипер. Царевичното (100 г) и бялото брашно (100 г) се смесват отделно в купа.
В тиган се загрява олиото (1 к.ч.), розичките броколи се овалват първо в сухата смес, после в тази с яйцата и след това отново в сухата. След това се пускат в горещата мазнина се панират равномерно от двете страни.
Панираните броколи се сервират топли и се поднасят с чесново кисело мляко.
3. Панирани патладжани на фурна със сос
Необходими продукти:
2 патладжана
100 г галета
60 г Пармезан или твърд кашкавал
2 белтъка
сол
За доматения сос:
400 г домати
2 скилидки чесън
1 с. л. зехтин
1 дафинов лист
1 ч. л. риган
1 стрък босилек
1 с. л. захар
сол и черен пипер на вкус
За млечния сос:
200 мл. цедено кисело мляко
2 скилидки чесън
1 печена червена чушка
1 стрък мащерка
сол и черен пипер на вкус
Начин на приготвяне:
Патладжаните се нарязват на кръгчета или гредички и се посоляват. Оставят се за 20 минути, за да се отцеди горчивият сок, измиват се и се подсушават.
В купа се смесват галетата и настъргания пармезан. Белтъците се разбиват леко.
Патладжаните се потапят в белтъка и след това се овалват в галетата.
Подреждат се в тава върху хартия за печене и се пекат в загрята на 200 градуса с вентилатор за 10-12 минути.
За доматеният сос се загрява зехтинът и в него се запържват цели скилидки чесън. След това се добавят настърганите доматите и дафиновият лист. Оставя се да къкри на слаб огън до сгъстяване. Овкусява се с ригана, листенцата босилек, захар, сол и черен пипер. Дафиновият лист се отстранява и след това сосът се пасира.
Чушката се обелва и нарязва и се слага в купа с млякото, чесъна и листенца мащерка. Пасира се и се овкусява със сол и черен пипер.
Патладжаните се сервират с двата вида сос.
4. Панирани червени домати
Необходими продукти:
1 кг домати
3 бр. яйца
галета
100 г сирене
1/2 връзка магданоз
Олио
сол
Начин на приготвяне:
Подбират се твърди, но добре узрели червени домати със среден размер. С остър нож доматите се нарязват на шайби с дебелина 1 см. Всяко парче се потапя в разбитите яйца, след това се овалва в галета. Доматите се пържат в силно сгорещено олио. Посоляват се, докато са горещи.
Сиренето се настъргва на едро ренде, магданозът се нарязва на ситно. При сервирането панираните домати се поръсват със сиренето и магданоза.
Вместо поръската от сирене и магданоз, може да се приготви сос от половин ч.ч. кисело мляко, 50 г извара или натрошено сирене, пресован чесън и ситно нарязан пресен босилек или магданоз.
5. Панирани гъби кладница с ароматна майонеза
Необходими продукти:
300 г гъби кладница
2 яйца
Галета за овалване
Сол
За ароматната билкова майонеза:
1 голямо яйце
180 мл. олио
1 с. л. лимонов сок
Щипка естрагон
2 щипки мащерка
1 скилидка чесън
1-2 щипка пресен или сух магданоз
2-3 стръка накълцан див лук
1-2 щипки сол
Начин на приготвяне:
Първо пригответе билковата майонеза. За целта чукнете яйцето в дълбок съд или буркан, добавете лимоновия сок, солта, чесъна, магданоза и половината от олиото. Сложете пасатора на дъното на съда и включете, но без да мърдате.
Щом сместа побелее отдолу, започнете да изтегляте бавно и наливайте на тънка струйка останалото олио. Щом сместа се сгъсти, махнете пасатора и добавете останалите подправки.
Почистете гъбите и отрежете пънчетата им. Ако са твърде големи, разделете ги на две. Овалвайте гъбите кладница в разбитите яйца, след това в галета и ги изпържете до златисто.
Отцеждайте готовите гъби върху кухненска хартия. Сервирайте панираните гъби с билковата майонеза.
Напиши коментар