„Този бюджет е абсолютно скандален, той е по-лош от това беше направено от служебния кабинет от г-жа Людмила Петкова. Този бюджет е направен един път, за да не влезем в еврозоната и втори път – за да свали правителството. В много отношения грубата конструкция е по-лоша от бюджета на служебния кабинет“, заяви съпредседателят на „Продължаваме промяната“ и бивш финансов министър Асен Василев пред bTV.
Министерството на финансите публикува късно снощи проектобюджета за 2025 година. В него се предлага по-малък ръст на пенсиите, повече разходи за силовите министерства.
„Този бюджет неслучайно беше забавен от петък досега, за да мине пленумът на БСП. Как си представяте конгресът как щеше да реагира на този бюджет. Имайки предвид коалицията, която седи зад правителството, според мен той е абсолютно направен, за да взриви цялата ситуация“, добави съпредседателят на ПП и бе категоричен, че със сигурност бюджет при такива параметри няма да подкрепят.
„В ПП бяхме говорили да го подкрепим в името на еврозоната, ако той е добър за българските граждани и фирми. Много удобно беше прескочено третото условие - да няма глупости. Е, видяхме ги глупостите – спираме да инвестираме в хората, отваряме пак ножицата на неравенствата, за да може като фетиш да се дадат едни средства, които са и грешно изчислени, за силовите структури и да се налеят пари за строителните фирми. Това е философията на този бюджет“, обясни Василев.
Той очерта „скандалните“ параметри в бюджета, чиато философия по думите му е „замразяваме всичко за следващите 4 години“.
„Майчинските не се вдигат, минималната работна заплата остава на нивото сега за следващите 3 години, абсолютно всички социални плащания се замразяват, за сметка на това се вдига максималният осигурителен доход. В 3-годишната прогноза е предвидено да се вдигнат осигуровките за пенсии, взети са едни 400 млн. лв. от пенсионерите, пенсията не им се индексира по Швейцарското правило, а в същото време не е оправена сметката в МВР“, обясни Асен Василев.
По думите му изчислението за увеличаването на заплатите в МВР е грешно.
„Взета е брутната работна заплата с начислен клас, извънреден труд и т.н. от второ тримесечие и тя се ползва като основна в МВР и върху това се начисляват още веднъж клас труд и т.н. Става въпрос за 25% разлика. Трябва да се вземе основната заплата. Само тази сметка, ако се оправи, ето ги 400-те млн. лв., които не достигат, за да се увеличат пенсиите. Но краткото е – вземат се от всички работещи и пенсионери и се дава на строителните фирми и силовите структури“, добави бившият финансов министър.
Според Асен Василев дефицитът ще надхвърли 3 процента и еврозоната е в риск.
„В Брюксел могат да четат числа. Те ще попитат как ще вдигнете приходите от ДДС с 30% повече, това са 6 млрд. лв. повече само от ДДС 2025-а спрямо 2024 г. Ако някой може да ми отговори на този въпрос, аз ще кажа – този бюджет отговаря на критериите за еврозоната. При ръст на икономиката 7-8%, още толкова могат да се повишат приходите от събираемост, но няма как ръстът да е повече от 12%“, отбеляза Василев. За него необяснимо остава, защото е запазена същата огромна капиталова програма, като в бюджета на служебното правителство. "Разходите са свити с 40%, но това са само националните разходи, до сега в тази число влизаха и евроразходите", каза още бившият финансов министър.
Според него бюджетът може и със сигурност трябва да бъде поправен.
„Силно се надявам да подадат доклад и бюджетът да бъде поправен така, че реално да постигнем 3% дефицит. Това може да стане като свият разходите с 2-3 млрд. лв. – оправяме си формулата за МВР, правим го да работи от 1 април, а не от 1 януари. Другото нещо е да се огледат много внимателно разходите и да се огледа кои от заложените строителни проекти може да се случат“, коментира Асен Василев.
В предложения проектобюджет се залага на икономически растеж от 2.8 на сто. Предвижда се инфлацията в края на 2025 г. да е 2.6 на сто. И приходите, и разходите са редуцирани спрямо проектобюджета, който беше изготвен от служебната власт и след това изтеглен.
Кабинетът „Желязков” предвижда:
- приходи – 90 млрд. 270 млн. лв.
- разходи – 96 млрд. 705 млн. лв.
- дефицит – 6 млрд. 435 млн. лв. - 3% от БВП
Така се спазва изискването дефицитът да не надвишава изискваните проценти като условие за въвеждане на еврото. Въпреки предварително заявеното от премиера Росен Желязков, че разходите ще влязат в рамките на 40 на сто от БВП, те са почти 45%, отбелязва NOVA.
• Вместо с очакваните 8-9 процента, пенсиите от юли ще се увеличат с 5 на сто. Така минималната пенсия ще стане 609 лева. Управляващите се отказват от швейцарското правило, което би вдигнало минималните пари за възрастните до 630 лева. Това е заложено в бюджета на ДОО.
• Максималната пенсия се замразява на нивото от миналата година – 3400 лв., въпреки че се увеличава максималният осигурителен праг.
• Максималният осигурителен доход се увеличава от 1 април 2025 г. на 4 130 лв., за 2026 г. на 4 430 лв., за 2027 г. – 4 730 лв. и за 2028 г. – 5 030 лв.
• Без увеличение на осигуровките, които всички работещи плащат, до 2026 година, като се залага увеличение на вноските от 2027 с 1 процента, а година по-късно с още 2 на сто.
• В проектобюджета за 2025 г. е разчетено увеличение на заплатите за държавната админисрация с 5 процента.
• Увеличение на разходите за персонал в сектор „Отбрана и сигурност“, съобразно приетите механизми със Закона за Министерството на вътрешните работи, Закона за Националната служба за охрана и Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и действащи политики в сектора, считано от 01.01.2025 г. – ефект в разходите – 2 148,5 млн. лв.;
• През 2025 г. е запазена политиката за увеличение на възнагражденията на педагогическия персонал в средното образование със 125% от средната брутна работна заплата за 2024 г. (2 284 лв.) – ефект увеличение в разходите от 499 млн. лв.
• Намаление на разходите за текуща издръжка на различните министерства и ведомства с 10% – ефект - намаление в разходите с 283,8 млн. лв.; (това са разходи за ток, отопление и т.н.)
• Акцизът на цигарите се вдига с повече от заложеното в акцизния календар, действащ в момента. Така 1000 къса цигари ще се облагат с 210 лева, вместо досега планираните за 2025 185 лева. Повишението при акциза e с над 13 на сто. Предвижда се увеличаване на налога и за нагреваемите изделия както и за електронни цигари.
В зависимост от ограничения бюджетен ресурс и след приоритизация са обособени основните стратегически инвестиционни проекти, които са включени в „Програма за приоритетни стратегически инвестиционни проекти с национално финансиране за периода 2025-2028 г.“
Напиши коментар