Атанас Илков: Няма опасност да се превърнем в буфер за мигранти след влизането ни в Шенген и по суша

От следващата година се очаква да заработи съвместен контингент от 5 държави за опазване на българо-турската граница, заяви вътрешният министър

Атанас Илков: Няма опасност да се превърнем в буфер за мигранти след влизането ни в Шенген и по суша Снимка: БНТ

Няма опасност да се превърнем в буфер за мигранти. Това заяви служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков на брифинг за приемането на България в Шенген и по суша.

"Пълноправното ни приемане в Шенген е историческа дата - 12 декември 2024 г. - за българите, за българския бизнес, за правителството, за колегите от МВР. Отпадането на контрола по сухопътните граници на ЕС е абсолютно заслужено, защото постигнахме много резултати в противодействието на мигрантския натиск. Успяхме да го свалим до 70%. Във вътрешността на страната са 46% по-малко задържаните, съпоставимо с 2023 г.", посочи Илков.

Резултатът е и на база промените по охрана на границата с Турция, обобщи Илков и каза, че в последните дни е разбита голяма престъпна група.

Според министър Илков приемането на България в шенгенското пространство е резултат от усилията на много служби, както и от повишения административен капацитет на "Гранична полиция".

"Допълнителното оборудване с високопроходими автомобили и всичката онази техника, която е необходима за наблюдаване на българо-турската граница. Неутрализирането на организираните престъпни групи, които оказваха сериозно влияние на средата за сигурност е също постоянна дейност и действията ни за противодействие са изключително ефективни."

"Ще възстановим контрола на българо-румънската граница за 6 месеца, за да наблюдаваме средата за сигурност за евентуално изменение в нея. Това няма да затрудни движението", увери вътрешният министър и посочи, че ако има опашки на Дунав мост, те вече ще са само заради ремонтите. Проверките ще се правят вън от потока, за да не се пречи на трафика, като това ще става с извеждане на превозни средства, обясни министърът.

Илков подчерта, че контролът по българо-румънската граница ще се извършва на случаен принцип, с анализ и оценка на риска, така че да не се пречи на трафика.

От 2 януари се очаква да заработи съвместен контингент между България, Румъния, Унгария, Австрия и Гърция, който да си сътрудничи съвместно с Фронтекс за опазване на българо-турската граница, съобщи още министърът. По думите му от Румъния са заявили, че ще участват 40 полицейски служители, от Австрия - 15, Унгария - 30, останалите полицейски служители ще са от България. "От Гърция също има заявка за участие в контингента. Целта му е допълнително да се повиши сигурността на българо-турската граница", подчерта министър Илков.

"Част от служителите на граничните пунктове ще останат, ще имаме отговорности по зелената граница и нейната охрана. Една част от служителите, на които ще им отпаднат ангажиментите, ще бъдат насочени към другите горещи точки - на българо-турската граница."

Нищо не налага разширяване на инфраструктурата на пункта при граничния контролно-пропускателен пункт "Кулата", посочи министърът.

По думите му няма опасност България да се превърне в "буфер за мигранти". Той добави, че страната ни не се е съгласявала да приема повече бежанци.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори