„Белият кайзер” гони цената на пържолите

Славата на българската сланина стигна до Иберийския полуостров

„Белият кайзер” гони цената на пържолите

Хубавата сланина е от най-тачените мезета за българина. Оказва се обаче, че е  запленила и майсторите на световно признатия хамон - испанците, разказа управителят на свинекомплекса в Голямо Враново Вихрен Димитров. „Впечатлихме испанците, магазини от почти цяла Испания са заредени с наши продукти”, похвали се Димитров. И добави, че предстои дружеството да сключи договор с тамошна фирма за испанския пазар. Свинекомплексът  беше и единствената русенска фирма, участвала в тазгодишната „Месомания“, където получи

 

златен медал за продуктите от „Черен ангел“.

 

За тях Свинекомплекс Голямо Враново получи и Кристален приз за рестарст в националния конкурс „Експортьор на годината“, уточни управителят на комплекса.

Сланината от новата порода „Черен ангел”, създадена в партньорство с два университета, обаче гони цената на свинското. А причините за това са комплексни - тя е от добра порода, стилно обработена и има отлични вкусови качества. „Това е перлата на короната на „Черен агнел“, с уникални вкусови и хранителни качества. Според проф. Балев, декан на Технологичния факултет в Университета по хранителни технологии в Пловдив, това е единствената сланина в света, която има ненаситени мастни киселини и това е уникално.

Сланината „Черен ангел“ е идеален пример за сливане на форма и съдържане – крехка е и се топи в устата, а ненаситените мастни киселини са повече, отколкото в зехтина”, обясни Вихрен Димитров. Той посочи, че освен сланина за студените зимни вечери се предлагат и пръжки. „Правим и много хубави пръжки. И докато у нас се смята, че само селяните ги ядат,

 

в центъра на Мадрид се извива опашка за пръжки.

 

Сланината и пръжките ни направиха фурор в Мадрид, където бяхме поканени на състезание между български и испански червени вина.“, разказа още Вихрен Димитров. В търговската мрежа на фирмата могат да се купят различни типове сланина, дори и раздават безплатно рецепти за приготвянето й.

В магазина срещаме клиент, който си купи сланина, за да си направи наденички. Друг пък търсеше сурова, която да си приготви сам по свой вкус. Всеки тръси разлчен вид-едни с кожичка, дори и с подправки и черен пипер, други-без екстри. „Имаме клиенти, които на сланината й казват белия кайзер”, разказа Димитров.

 

Сланината от хубавите породи прасета гони цената на свинската пържола.

 

Вихрен Димитров обясни, че сланината е по-скъпа, понеже сегашните породи не са направени за сланина, а се отглеждат за месо, а цената на обработената сланина е около 13 лева за килограм.

Въпреки спадът на свинепроизводството в Европа и частичното покачване в цената на фуражите, прогнозите на свиневъдите са, че повишение на цените  на пържолите преди Коледа не се очаква. „Факт е, че в Холандия, в Белгия, в Северна Германия затварят свинеферми, но ако някой иска да продава пържоли на някакви невъзможни цени, няма как да стане. Обезкостен врат на витрина е около 15 лева за килограм, всичко останало с

 

цени над тези които са в момента, е спекула”,

 

заяви Димитров. Мнението на производителя съвпада с очакванията на клиентите, които изразиха надежда, че както на Запад най-после ще започнем да намаляваме цените по Коледа.

А за ценителите на уюта в студените зимни вечери  отличната трапеза изисква тънко нарязана сланинка в компанията на хубава бутилка вино.

 

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори