Цените на горивата у нас отново тръгнаха нагоре, кое наложи поскъпването?

Има ли картел на пазара на горивата у нас?

Цените на горивата у нас отново тръгнаха нагоре, кое наложи поскъпването?

Отново скок в цените на горивата у нас. Близо 2,50 лв. достигнаха цените за литър дизел или бензин, като разликата между тях е минимална. Увеличението е от последната седмица, а прогнозата е покачването да продължи. Какво наложи поскъпването и има ли спад в потреблението?

Илия Иванов от Русе, който кара товарен микробус, харчи повече от 1000 лева за гориво на месец. Заради по-високата цена на дизела ще му се наложи да прави икономии и да съкрати пътуванията.

„Притеснение, да! Понеже ми спира дейността, работата ми е свързана с пътуване! Разходите се увеличават, приходите намаляват! Не знаеш вече за кое по-напред да отделяш", коментира той пред БНТ.

2,30 лв. е литър дизел, а със стотинка по-малко струва литър бензин все още в Русе. От началото на септември до сега поскъпването в града е с 10 стотинки.

"След последните събития в Близкия изток цената тръгна нагоре с очакване на ескалация. Факторите, които влияят на цената на петрола,са икономически, политически, ако щете - и природни. От икономическа гледна точка няма причина петролът да се увеличава поради слабите резултати на щатската икономика, високите лихви, които станаха там, проблемите в имотния пазар в Китай, слабите икономически резултати на Германия, която е най-голямата икономика в ЕС, и оттам по-ниско очаквано потребление. Също така влияе и политиката на ОПЕК, която си е картелна организация. Ако Русия нямаше износ, който да е по-голям от квотата, която е приела, цената щеше да бъде по-висока на барел", обясни Венцислав Пенгезов, собственик на бензиностанция.

По-високи цени на горивата през последните дни, но значително по-ниски спрямо същия период за миналата година, отчитат още от бранша.

"На когото му е необходимо по спешност или по работа, ще - не ще, ще зарежда и ще пътува“, казва Илия Иванов.

"Хората зареждат, но от доста време се наблюдава един спад, който е свързан с влиянието на инфлацията върху потреблението. От една - две години секторът изпитва трудности. Надяваме се, че сегашната ситуация е временна", посочи Венцислав Пенгезов.

Предвид динамичната обстановка, от бранша се въздържат да прогнозират дали цената на бензина или дизела ще падне.

"В различните бизнеси има на много места картели. Силно казано - картели, но договорки за някакви цени в определени региони има", заяви пред БНТ Димитър Хаджидимитров - председател на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива. Според него е нормално, ако има двама играчи в някакво населено място да има договорки за уеднаквяване на цените.

"Пазарът е динамичен. Мисля, че ще паднем под 2,50 до края на месеца. Това са нормални тенденции в момента спрямо търсенето на световните пазари", смята Хаджидимитров.

Според него за този период от годината е нормално пропан-бутанът да скочи с 10 - 15 стотинки. В началото на зимния сезон пропан-бутанът винаги е бил по-скъп, добави Хаджидимитров.

По думите му цената на горивата не се върти само около това къде и какви войни се водят, а се върти около търсенето и предлагането. Когато няма търсене - естествено цената пада", посочи Димитър Хаджидимитров.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори