Черна Златка заплашва да унищожи овощните град Бръмбар, наречен черна Златка, е сериозна заплаха за овощните градини в страната, алармираха от Съюза на дунавските овощари. Според тях и по мнението на агроексперти, ако популацията на вредителя не се унищожи, това може да доведе до загиване на голяма част от насажденията с кайсии, череши, праскови и сливи. Ларвите на този бръмбар прояждат кореновата система на дърветата и докато стопаните се усетят, виждайки тук-там изсъхнали клони и падащи листа, се оказва, че дръвчето е загинало.
Овощари съобщават, че още преди 5 години са започнали най-сериозните нападения върху градините в Южна България, а от две години насам са регистрирани и тук, в Северна България. Затова от Съюза на овощарите настояват правителството да създаде специална програма, с която да се провежда борбата с този вредител.
Със специалиста по растителна защита д-р Пенка Момчилова правим кратка обиколка в един от районите с най-плодородна почва - община Сливо поле. Показва ни как изглеждат нападнатите от черната златка дървета и тяхната коренова система. „Това е бръмбар, който се развива от месец април до месец септември, снася многобройни яйца по стволовете на дърветата и в почвата. Напада костилкови овощни дървета и може да унищожи цели овощни градини на 100 процента”, разказва д-р Пенка Момчилова - специалист по растителна защита. Причините за развитието на този неприятел през последните години са промяна в климата, засушаването и забраната за ползване на някои видове инсектициди. Така нападението от черна Златка върху овошките обхваща огромен процент от градините и в Североизточна България. „Отвсякъде се обаждат плодопроизводители и казват, че имат проблеми с трайните насаждения заради този вредител в района не само на Русе, но и на Шумен и Силистра”, допълва д-р Момчилова.
Председателят на Съюз на дунавските овощари Николай Колев потвърждава думите й. „Проблемът с черната Златка е много актуален през последните години, има колеги вече с над 50 процента унищожени дървета, което е пагубно и цялата овощна градина трябва да се подменя.”, подчерта Колев. Борбата с вредителя е трудна и скъпа, казват още овощарите.
„Препаратите са скъпи и са непосилни за всеки един производител да ги купи, да ги прилага няколко години поред, за да приключи нападението на този неприятел”, допълни Николай Колев. Експертът Пенка Момчилова препоръчва интегриран подход на растителна защита. „Трябва да се приложат всички възможни средства и методи за борба срещу насекомото. На този етап основно ползваме биологични средства за растителна защита - ентомопатогенни насекоми и ентомопатогенни гъби. Цените варират. По-скъпата част от контрола на това насекомо е, че борбата трябва да се осъществява чрез поливки. В овощни градини, където няма изградени поливни системи, трябва да се полива с големи количества вода и това е по-скъпоструващата част от контрола на това насекомо“, обясни Пенка Момчилова.
Браншът настоява за създаване на специална финансова линия за подпомагане. „Искаме допълнителна държавна помощ по програма специално за борба с този неприятел. Сами не можем да се справим с него. Държавата да ни подпомагне със закупуването на скъпите препарати, които да се внасят в точно определени срокове, за да можем да се преборим с него. Няма такава финансова линия и ще настояваме да бъде създадена. Проблемът е сериозен и трябва да се реагира. Борбата е трудна, тежка и скъпа”, добави Николай Колев. Ако този проблем не се овладее и не се вземат спешни мерки, е възможно 40 - 50 процента от овощните градини с костилкови плодове в страната да бъдат унищожени от черната Златка, сочат мрачните прогнози на експерти и овощари.
Напиши коментар