За днес е обявен бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки. Зад инициативата застанаха четири организации - Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива".
Призивът за бойкот на търговските вериги и магазини за хранителни стоки заради високите цени започна от Хърватия, последван и в други балкански страни.
Инициаторите са убедени, че подобен бойкот ще има ефект и това е форма на граждански натиск, чиято цел са адекватни цени в българските хранителни магазини, които да спазват правилата за търговия, като в другите страни-членки на ЕС. Според тях България е най-бедната страна в Европейския съюз, а цените на много основни стоки като масло, мляко и месо в редица чуждестранни вериги у нас са по-високи, отколкото в страните, от които произхождат.
Организаторите на бойкота призоваха българското правителство по подобие на хърватското да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен таван. Браншовите организации от хранително-вкусовата промишленост обаче реагираха остро срещу предлаганите законопроекти за таван на цените и надценките, които бяха внесени в парламента миналата седмица.
И според експерти въвеждането на таван на цените на стоки не е пазарен метод.
От Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обявиха вчера, че ще проучат повишението на цените на храните от първа необходимост. Оттам уточниха, че проверката ще е насочена единствено към това има ли данни за забранени картелни споразумения между търговците в страната.
Изменението на цените би могло да представлява нарушение на закона, само ако не се дължи на пазарните процеси, а е резултат от съгласувано поведение на пазарните участници, припомнят от антимонополния орган.
В социалните мрежи пък се организира и антибойкот, наречен "масово пазаруване".
Проблемът при покачващите се цени на храните е липсата на регулатор и контрол. Това заяви в студиото на NOVA депутатът от „Продължаваме Промяната-Демократична България” Богдан Богданов. По думите му мерките трябва да са по-дългосрочни.
„Когато има липса на контрол, се стига до монополно или картелно положение”, подчерта бившият икономически министър. Според ПП-ДБ слагането на таван на надценките на основни хранителни продукти няма трайно да реши проблема, а ще повлияе негативно на малките търговци и производители. "Вярваме, че трябва да има контрол от Комисията за защита на конкуренцията”, каза още Богданов.
На пресконференция от ПП-ДБ заявиха, че „човек на Делян Пеевски се готви да оглави КЗК”. Богданов обаче отказа да назове име с аргумента, че не иска да спекулира. „Органите, които ще контролират обществените процеси и ще разпределят огромни ресурси, в момента се разделят на порции между една обичайна група заподозрени, включително Пеевски и Борисов”, каза депутатът.
Напиши коментар