Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви широкообхватни "реципрочни мита" за страни от целия свят.
"Ще ги обложим с мита, които са приблизително наполовина на равностойността, с която те ни облагат в момента", каза той в реч в Розовата градина на Белия дом, докато изброяваше новите американски мита по отделните области, в които се въвеждат.
Целта на мярката е да стимулира вътрешното американско производство, но същевременно тя крие опасност от повишаване на цените и търговски войни, отбелязват агенциите.
ЕС ще се сблъска с митническа ставка от 20% за своя внос в САЩ, Китай - с 34%, а Индия - с 26%. Сред другите мита за по-крупните вносители и американски търговски партньори са 25% за стоките от Южна Корея, 24% за тези от Япония и 32% за тези от Тайван. Вносът от Великобритания ще бъде облаган с 10%.
С 10% е митото на вноса и от Украйна. В същото време Русия и Беларус отсъстват от списъка със страни с наложени мита. Министърът на финансите Скот Бесент каза в интервю за Fox News, че Русия не е включена в списъка на страните, насочени към нови търговски мита, тъй като санкциите на САЩ вече ефективно са спрели двустранната търговия. Същото се отнася за Куба и Северна Корея, пише news.bg.
"По мое мнение това един от най-важните дни в американската история. Това е нашата декларация за икономическа независимост. Сега е наш ред да благоденстваме", обяви Тръмп.
По думите на републиканеца с тази стъпка САЩ "застават зад американския работник". "Нашата страна и данъкоплатци през последните 50 години бяха ограбвани, но това повече няма да се случва", допълни Тръмп.
Републиканецът твърди, че за САЩ започва нова "златна ера". "Това е денят на освобождението. Чакаме го от дълго време. 2-ри април 2025-а година завинаги ще бъде запомнен като деня, в който американската индустрия е преродена, американската съдба е отвоювана и отново започваме да превръщаме Америка в богата държава", посочи Тръмп.
Налагането на реципрочни мита означава, че САЩ ще увеличават митническите ставки съразмерно на вземаните от тях налози от другите страни, но американските мита все пак ще остават по-ниски от митата на търговските партньори на Вашингтон.
Откакто се върна в Белия дом, Тръмп разчита на митата като на основен лост за политическо въздействие, както правеше и при първия си мандат. Преди това той наложи мита на вноса на изделията от алуминий и стомана, обложи с 25% импорта на автомобили и авточасти, въведе такси за абсолютно всички стоки от Китай и взе на мушка и съседите Канада и Мексико, припомня БТА.
Митата за леките коли удрят най-тежко Европа и германския пазар.
МИТАТА ИМАТ ПОСЛЕДИЦИ ЗА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
Митата върху вноса са подобни на данъците. Те трябва да бъдат плащани от компанията, извършваща вноса - в случая компаниите в САЩ. Много е вероятно те да не поемат изцяло за своя сметка оскъпяването на продукта, а просто да го прехвърлят на крайния потребител, което ще доведе до покачване на цените, а оттам може би и до инфлация.
Целта на Тръмп е американските компании да спрат да внасят от чужбина. Другият му замисъл е в дългосрочно бъдеще това да направи САЩ по-привлекателно място за инвестиции в производствени мощности. Тръмп твърди, че редица големи американски и чужди компании вече се обещали да построят нови заводи в САЩ в следващите години.
Той обеща инвестиции в общ размер на 6 трилиона долара във фабрики на американска земя.
ОЧАКВАНИЯ ЗА НАСРЕЩНИ МИТА
Понеже очакванията са да последват и насрещни мита, а експортно ориентираните компании е много вероятно да претърпят спад в продажбите, това може да доведе до намаляване на производството, оттам и до съкращаване на работни места - и всички тези фактори да поставят под напрежение цялостната икономика. Затова евентуално изостряне на търговския конфликт между САЩ и ЕС ще има значително отражение и върху европейския потребител, отбелязват агенциите.
Китай се противопоставя решително на американските "реципрочни мита" и категорично ще въведе насрещни мерки, за да защити правата и интересите си, съобщи говорител на Министерството на търговията в Пекин, цитиран от Синхуа.
Южна Корея вече обяви, че работи върху спешни мерки в отговор.
Италианският премиер – Джорджа Мелони, нарече решението на Доналд Тръмп „грешка”. А австралийският ѝ колега Антъни Албанезе, определи новите мита като „неоправдани”. Германски евродепутат заяви, че докато Тръмп нарича това "Ден на освобождението", то по-скоро ще се окаже „Ден на инфлацията”, а тежките последствия ще се усетят най-вече от американските потребители.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи всеобщите мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, като сериозен удар по световната икономика и добави, че ЕС е готов да отговори с ответни мерки, ако преговорите се окажат безплодни, предаде Ройтерс.
"Вече финализираме първия комплекс от насрещни мерки в отговор на митата върху алуминия и стоманата", посочи тя в позиция, разпространена преди партньорската среща на върха ЕС – Узбекистан в Самарканд. "В момента се подготвяме и за още контрамерки, за да защитим интересите и компаниите си, ако преговорите не дадат резултат."
Ето и пълния списък с наложените мита на странитe:
РУСКИТЕ МРЪСНИ ЧИФУТИ
04.04.2025 • 08:40 ч.ОТ РУСАЛ ГИ НЕМА В МИТАТА ;) СЕГА ПА, ТИЯ КО ПЕЛЕТА ОТ ПЕ ДЕРАСТА, ЩЕ ОСВОБОЖДАВАТ АМЕРИКА. ДА СИ ПЛАТАТ ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕТО ОТ СТАЛИ :)