Доналд Тръмп води в битката за Белия дом пред опонента си Камала Харис. Засега републиканецът събира 248 електорални гласа срещу 214 за представителя на демократите. Това показват данните от exit poll, представен от „Асошиейтед прес” към 9 ч. българско време от избирателните секции в САЩ, предава NOVA. За победа са необходими 270 гласа на електори. Всеки щат носи определен брой гласове в зависимост от населението си.
Според Ройтерс Тръмп си е осигурил до момента 265 гласа, а Харис - 194. Според Ей Би Си гласовете са 265 за Тръмп и 194 за Харис.
Американската телевизия "Фокс Нюз" обяви, че Тръмп е събрал достатъчно гласове в Избирателната колегия, за да спечели президентските избори в САЩ. Никоя друга голяма американска медия не потвърждава това за момента, посочва БТА.
Тръмп печели изборите в щатите Флорида, Индиана, Кентъки, Западна Вирджиния, Мисури, Оклахома, Тенеси, Алабама, а Камала Харис - във Върмонт, Мериленд, Федерален окръг Колумбия, Масачузетс, прогнозират американските медии.
Тръмп печели в ключовия за финалната победа щат Джорджия и Северна Каролина. Води и в Южна Каролина. Надеждата на Камала Харис е в щатите Уисконсин, Мичиган и Пенсилвания, въпреки че и към момента Тръмп има лека преднина.
Избирателни секции имаше в 26 американски щата. Десетки милиони американци гласуваха предварително и по пощата в историческия вот.
В изборите за Конгрес Републиканската партия си осигури контрол в Сената - горната камара, след като достигна до нужните 51 места от общо 100 в законодателния орган. Това става, след като Деб Фишер победи демократа Дан Озбърн в Небраска, а преди това Тед Круз запази сенатското си място от Тексас, съобщава "Ню Йорк таймс".
Паралелно в САЩ се проведоха и референдуми на места, включително за правото на аборт. В допитването във Флорида предложението за включване на това право в конституцията на щата се провали, но аналогични разпоредби бяха приети в Ню Йорк, Мериленд и Мисури.
За приемане на предложението бяха необходими 60% от гласовете. Поддръжниците му във Флорида обаче успяха да съберат 57 на сто.
Включването на правото на аборт в конституцията на щата Мисури замества почти пълната забрана на процедурата, предвидена до момента, и позволява оспорване по съдебен ред на забраната на абортите, въведена през 2022 г., отбелязва АП, цитирана от БТА.
Кандидатката за президент на Демократическата партия Камала Харис превърна репродуктивното здраве и правото на аборт в една от основните теми на предизборната си кампания.
Огромното разделение в САЩ ще е най-голямото предизвикателство за победителя.
Президентските избори на 5 ноември 2024 г. се превърнаха в най-скъпите в историята на Съединените щати, съобщава в. "Файненшъл таймс". За да се подготвят за тях, бившият президент на САЩ Доналд Тръмп и вицепрезидентката Камала Харис са похарчили общо 3,5 милиарда долара.
Според най-новите данни за средствата, събрани от предизборните щабове, двамата кандидати са успели да съберат 4,2 млрд. долара. Харис е доста по-напред от Тръмп по отношение на набирането на средства: тя е събрала 2,3 млрд. долара, от които 1,9 млрд. долара са похарчени за кампанията. Числата при Тръмп са по-скромни - съответно 1,8 млрд. и 1,6 млрд. долара.
Общите разходи за реклама съставляват половината от разходите за кампанията. В същото време разходите само в седем "ключови" щата възлизат на 1,5 млрд. долара. Така само в Пенсилвания – един от т. нар. колебаещи се щати, при които изходът от гласуването не може да се прогнозира твърдо, а е определящ за крайния резултат, двете партии са похарчили 400 милиона долара за реклама, докато в 43-те щата, които традиционно дават подкрепата си за даден кандидат, сумата възлиза на 358 млн. долара.
Напиши коментар