Европейската комисия реши да предяви иск пред съда на Европейския съюз срещу България, Испания, Унгария, Нидерландия, Австрия, Португалия и Финландия за това, че не са транспонирали директивата относно необслужваните кредити.
Директивата има за цел да насърчи развитието на добре функциониращ вторичен пазар за необслужвани кредити чрез установяване на правила за лицензиране и надзор на купувачите на кредити и лицата, обслужващи кредити. Освен това в директивата се предвижда хармонизиран набор от критерии, които позволяват на лицата, обслужващи кредити, да осъществяват трансгранично предлагане на необслужвани кредити.
Държавите членки трябваше да транспонират директивата до 29 декември 2023 г. Към днешна дата повечето държави - членки на ЕС, съобщиха за пълното транспониране на директивата. България, Испания, Унгария, Нидерландия, Австрия, Португалия и Финландия обаче все още не са уведомили Комисията за пълното транспониране на директивата в националното си законодателство.
На 24 януари 2024 г. ЕК изпрати официални уведомителни писма на тези държави членки, а през юли 2024 г. и мотивирани становища. Комисията счита, че досегашните усилия на националните органи на тези държави членки са недостатъчни, и поради това предявява иск срещу тях пред съда на Европейския съюз.
При предявяването на искове пред Съда на ЕС срещу България, Испания, Унгария, Нидерландия, Австрия, Португалия и Финландия, Комисията ще поиска от Съда да наложи финансови санкции по отношение на тези държави членки. Размерът на всяка санкция беше изчислен, като бяха взети предвид тежестта и продължителността на нарушението и възпиращото действие, съобразно с платежоспособността на държавата членка.
На 12 май миналата година Министерският съвет е внесъл в Народното събрание проект на закон за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити, съобщиха от Министерството на финансите във връзка със съобщението за предявяването на иск от страна на ЕК, предава БНТ.
Когато парламентът приеме законопроекта, процедурата ще отпадне, обясниха от Министерството на финансите. С новия закон се цели да бъдат преодолени проблеми, свързани с високите равнища на необслужваните кредити. Предвижда се развитие на вторичен пазар, на който да се продават дълговете. Създават се по-добри условия за трансгранично прехвърляне на необслужвани вземания по кредити, както и осигуряване на високи нива на защита за кредитополучателите.
Към момента в България няма законодателство, което да урежда продажбата на вземания. С новия закон се решава този проблем. Въвежда се и понятието "купувач на кредити", както и изискванията към подобна фирма. У нас в момента всеки стопански субект може да събира дълговете на хората. Това няма да важи след приемане на текстовете и транспониране на директивата.
Напиши коментар