Допълнителен оглед на мястото на катастрофата на пътя между Телиш и Радомирци, при която на 31 март загина 12-годишно дете, извърши екип от следователи и експерти от Националната следствена служба (НСлС). Това съобщиха от прокуратурата. По разпореждане на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов от 3 април разследването по досъдебното производство бе възложено на НСлС.
Във връзка с изясняване на фактите и събиране на нови доказателства на мястото на инцидента е извършен следствен експеримент. Изследват се всички обстоятелства, свързани с превозните средства, участвали в тежкия инцидент, както и състоянието и особеностите на пътната настилка в района. Ще бъдат извършени редица експертизи, сред които комплексна автотехническа експертиза, включително изследване на асфалтовото покритие и др.
Следователи от НСлС извършват проверка и в Областното пътно управление (ОПУ) в Плевен, където се провеждат претърсвания, изземва се документация, свързана с поддръжката и ремонтите на отсечката между селата Радомирци и Телиш, се посочва в съобщението.
Ще бъдат проверени и всички сигнали, свързани с безопасността на пътя, подадени до Агенция "Пътна инфраструктура", от граждани, кметове на населени места, както и от органите на МВР.
На 2 април министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов разпореди проверка на Агенция "Пътна инфраструктура" и отстраняване на цялото ръководство на ОПУ - Плевен до изясняване на резултатите. Предприетите действия са във връзка с високата концентрация на катастрофи край Телиш. Срокът на проверката е седем работни дни, посочиха тогава от ведомството.
А от трибуната на Народното събрание премиерът Росен Желязков съобщи, че АПИ проверява дали няма грешки при проектирането на отсечката, където загина Сияна. Според него е възможно да има сбъркани радиуси и маркировка.
„Извършихме обстоен оглед на геометрията на пътя, тя е особена. Имало е много катастрофи тук и въпросът е защо. Очевидно на този участък има особености, които трябва да покажем на разследващите, за да вземат правилно съответните юридически дейности. В момента коефициентът на сцепление е един от важните параметри, но не е единственият. Според нас и наклоните имат отношение към катастрофата. Само пътните знаци не биха подобрили безопасността на пътя”, обясни експертът проф. Станимир Карапетков пред NOVA.
Напиши коментар