Четири дни след като направиха следствен експеримент с ремаркето, което помете колата, в която е пътувала 12-годишната Сияна, следователи отново отидоха на мястото на фаталния инцидент. Освен от мястото на самата катастрофа, те взеха проби от асфалта от още няколко места в близост до нея. Паралелно с това изправността на пътя провериха от Европейския център за транспортни политики, като констатираха опасни за пътуващите нарушения.
„Резултатите са притеснителни, сцеплението не е в добро състояние там, където има кръпки. Старият асфалт отговаря на нормите, а той е от 1975 г. Проблемът е при кръпките, сцеплението е с 20 единици по-ниско от асфалта на основното трасе“, каза Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики. Според нея трябва да има изискване, когато се прави кръпка, тя да е същата като основния асфалт.
Друг констатиран много сериозен проблем в участъка с трагичната катастрофа с дете, е, че маркировките не се виждат през нощта.
„Много са зле, светлоотразителността е под всякаква критика. Не свети през нощта и това се вижда и без уреди. Отделно констатирахме на места по трасето, че има риск пътят да се срути. Това се отнася и за много други пътни участъци в страната“, каза още Русинова пред bTV, като посочи, че има сериозни проблеми със знаците на места.
От днес започва обезопасяването на 36 критични пътни артерии в страната. Целта на кабинета е намаляване с 20% на загиналите и пострадалите по пътищата.
Заради състоянието на пътя Луковит - Плевен, на който загуби живота си 12-годишната Сияна, линейки с критично болни изминават двойно повече километри. Това каза д-р Силвия Моева, зам.-директор на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) в Ловеч. Тя обясни, че когато се транспортира критично болен пациент и линейката трябва да се движи с максимална скорост, спешните медици минават за Плевен през Ловеч. "Тоест, вместо да изминем 50 км, ние изминаваме 100 км. А при нас времето в болшинството от случаите е решаващо за пациента, който возим вътре", каза д-р Моева.
Тя допълни, че освен лошото състояние на пътя, има и друг проблем пред спешна помощ - водачите на тирове, които не се съобразяват нито с пътната обстановка, нито с факта, че линейката се движи с включена светлинна и звукова сигнализация. "Тировете буквално ни притискат и ще ни се качат на гърбовете, което е недопустимо. Недопустимо е да се изпреварва и кола със специален режим на действие, в която има критично болен пациент", коментира зам.-директорът на ЦСМП - Ловеч.
Д-р Силвия Моева каза още, че от справките, които ежемесечно се изпращат в здравното министерство, става ясно, че повече от 90% от пътните инциденти са в резултат на челен удар, допълва БТА. "Това трябва да се коментира от всички институции, които са ангажирани в поддръжката на пътищата и които контролират движението на пътя. Ако не се вземат мерки, войната ще продължава", предупреди спешният медик. По думите й пострадалите в инцидентите на пътя са предимно хора на възраст 25-45 години. "Нима е необходимо те да губят животите си, да са с тежък травматизъм, който в някои случаи завършва летално, защото всички тези проблеми, които изброих, не се решават, а се оставят - до следващия път", риторично попита д-р Силвия Моева.
Напиши коментар