Европейската комисия готви ответни мита от 25% за някои вносни стоки от САЩ

Комисията също така обмисля квоти за внос за алуминий

Европейската комисия готви ответни мита от 25% за някои вносни стоки от САЩ

Европейската комисия предложи ответни мита от 25% за редица американски стоки като контрамярка на митата, въведени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху стоманата и алуминия, предаде Ройтерс, като се позова на видян от агенцията документ.

Митата върху някои стоки ще влязат в сила на 16 май, а за други – на 1 декември, пише в документа. Стоките са разнообразни и включват диаманти, яйца, колбаси, птиче месо и др. Контрамитата върху бадемите и соята ще влязат в сила на 1 декември.

Еврокомисарят по търговските въпроси Марош Шефчович заяви по-рано, че контрамитата ще имат по-слабо въздействие, отколкото преди това обявяваната сума от 26 млрд. евро (28,45 млрд. долара).

Бърбънът, виното и млечните продукти бяха премахнати от първоначалния списък, който Комисията проучваше през март. ЕК беше предвидила 50 % мито за бърбъна, което накара Тръмп да заплаши с въвеждането на 200% ответни мита за алкохолните напитки от ЕС. Тази заплаха стресна най-вече Франция и Италия поради значителната им винарска промишленост.

В допълнение към тези контрамита ЕС вече затегна съществуващите защитни мерки за стоманата на 1 април, за да намали вноса с 15 %. Комисията също така обмисля квоти за внос за алуминий.

Държавите - членки на ЕС, трябва да гласуват по това предложение на 9 април.

Ако американските мита останат в сила дълго време, това ще има ефект върху 2/3 от стоките, които Европа изнася за САЩ, което пък може да застраши огромни икономики на Стария континент, най-вече - Германия. От това ще пострада и България, коментира изследователят в „Мартенс” – Център за европейски изследвания в Брюксел Димитър Лилков в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS. 

Той обясни, че първоначалният пакет от американски стоки, на които Европа налага 25% мита, са соя, царевица, алуминий, стомана, тютюн. Тази фаза на отговора на тарифите на Доналд Тръмп ще бъде лимитирана, след това ще се даде един месец, в който списъкът евентуално ще бъде разширен, посочи още Лилков. И подчерта, че след това ще се търси вариант за преговори с американската администрация, за да се предотврати тази катастрофална търговска война. 

Той посочи, че има риск да се влезе в спирала, която може да застраши световния търговски обмен и затова трябва да сме внимателни.

„Има стъпка назад, тази нощ имаше пресконференция в Белия дом. Тръмп отново говори, че трябва да купуваме повече втечнен газ от тях. И второ, той посочи Европейския съюз като страна в разговорите, с която може да има договорка в положителен план”, каза още експертът.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори