Изцяло е сменена философията на Бюджет 2025 на България, което означава, че ще има вдигане на данъци. За първи път на практика, въпреки независимостта на БНБ, се препоръча този бюджет да не се приема, коментира в интервю пред БНР Петър Ганев от Института за пазарна икономика.
"Въпросът е много сложен за депутатите, те или трябва сериозно да го преработят в комисии, или има сценарий, в който не го приемат. Тогава ще има удължаване и ще се чака внасяне. Дори да започнем без бюджет годината, пак ще трябва да го приемем", каза икономистът.
Според него няма значение дали бюджетът ще се гласува на 28 декември т. г., или на 13 януари 2025 г. - "въпросът е какво се гласува":
"По-голямата тема е как да се приеме разумна рамка. Това, което се предлага, сменя модела, по който се прави фискална политика, защото от едни нива на 40% от БВП за разходите и 37% за приходите от времето на въвеждането на Валутния борд, вдигаме на 46% разходи и 43% приходи. Това е различна философия, която залага по-високи данъци. Данъчната амнистия е само в първата година."
Ганев посочи, че ако се приеме тази рамка, означава вдигане данъци, и то на работещи българи, които пълнят хазната.
"46% е безпрецедентен и не се наблюдава от 1998 г. и има рискове. Има 2 големи новини за открояване. Първата е огромният ръст на разходи за заплати в МВР и МО. Тези решения на НС, които МФ отказва да ревизира, вдигане заплати с 50 -60 %, само в МВР е 1,3 млрд. лв. повече. Другата новина е т. нар. данъчна амнистия, която се очаква да запълни дупката през първата година и да плати тези заплати (там се очакват над 4 млрд. лв. приходи), в която по някакъв начин ще играе ББР, която се очаква да бъде капитализирана", предупреди Петър Ганев.
Той смята, че това е странен механизъм, в който държавата ще даде пари на държавната банка и тя трябва да финансира компании, които не са си платили данъците. "Които с тези пари да си платят данъците, да им опростим лихвите и да почнат да дължат пари на държавната банка?", озадачен е икономистът.
"Не знам как ще бъде обяснено на ЕК това и още по-малко на данъкоплатците. Толкова усилия да изветлим доходите и да оправим проблемите на тези, които не са си плащали данъците, през държавния бюджет, през държавната банка", каза още Ганев, като припомни, че освен това и ББР не е с добър имидж заради давани кредити, още се издирва изпълнителният й директор.
На този странен механизъм ще легне целият бюджет, почерта икономистът.
Ганев отбеляза, че въпросът е доста сложен и отлагане на бюджета може да има само при ново правителство. Според него народните представители трябва да подходят сериозно и да преработят бюджета в комисии или изобщо да не го приемат. Ганев уточни, че при такъв сценарий ще има удължаване на Бюджет 2024.
Припомняме, че синдикати, работодатели, икономисти, зърнопроизводители и дори БНБ изразиха остри критики към предлагания от МФ бюджет.
Напиши коментар