"Всяка година у нас 25-30 деца загиват при катастрофи и една класна стая остава празна. За съжаление това е едно устойчиво положение, което не се е променило през годините - през последните 10 години всяка година по 25-30 деца умират при пътнотранспортни произшествия, без да има тенденция за намаляване на броя им." Това заяви пред БНТ Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи, който коментира последния тежък инцидент на пътя Луковит-Плевен, при който загина 12-годишната Сияна Попова.
Според Тодоров у нас е сбъркана концепцията за нашата безопасност. Пътната безопасност е комплекс от фактори – на първо място инфраструктурата, високата скорост, състоянието на автопарка, състоянието на подготовка на младите водачи, политиката на пътна полиция, законодателството.
„Но ние сега говорим само за инфраструктура, защото най-вероятно в този случай има проблем в инфраструктурата. Пътна полиция е подавала сигнали многократно. Те извадиха статистика, че за 5 години там има 30 катастрофи с 5 загинали, тоест имаме повтаряемост. Има безброй пътни участъци, които са в подобно положение. Ние говорим, че при всеки дъжд на АМ „Тракия“ поради аквапланинг се обръщат коли. Говорим, че на кръговото при Банкя стават всяка седмица катастрофи, говорим, че на кръговото на Драгичево стават всяка седмица катастрофи. Защо Пътната агенция не взима мерки? Първо, през последните 3 години финансирането на Пътната агенция е изключително ограничено, второ, там има голямо текучество – през 6 месеца се сменя ръководството. Третият много важен въпрос е, че в държавата има 36-40 критични участъка, така наречените "черни точки". КАТ ги знае, общините, всички ги знаят, но нямаме план и подготовка – тази година ще оправим 3 или 4", обясни Владимир Тодоров.
Същевременно бащата на 12-годишната Сияна - Николай Попов, съобщи, че днес тя ще бъде изпратена в последния си земен път.
"Днес е погребението на Сияна. Изпращаме я в затворен ковчег. Казаха ми, че ще полудея, ако я видя......, а ми трябват сили за да се боря в нейно име това да спре. Сияна трябва да спре това безумие. Явно това е била нейната мисия на този свят. Да дойде за малко и да свърши добри неща, после да отлети", написа бащата.
Катастрофата, при която загина 12-годишното момиче, а 57-годишният й дядо е с опасност за живота, стана на 31 март в района на местността Хумата на пътя Плевен - Луковит. Шофьор на влекач с полуремарке губи контрол над возилото и удря автомобила, в който са били Сияна и нейните баба и дядо.
След катастрофата и призивите на бащата на момичето да бъдат предприети мерки - последва реакция от институциите. Регионалният министър нареди отстраняване ръководството на ОПУ - Плевен и пълна проверка на АПИ. Прокуратурата поиска, а съдът реши шофьорът на тира, обвинен за катастрофата, да остане в ареста. Междувременно на същия участък в сряда отново имаше тежък инцидент с камион.
„Заради този опасен завой, заради липсващата маркировка, заради пътната настилка, защото няма знаци – днес погребват Сиянка”, заяви кметът на Телиш Нели Дакова. По думите ѝ първият инцидент за тази година е станал на 18 януари, когато е загинал гръцки гражданин. На 17 март на този участък загива 54-годишен мъж от село Телиш. "Две седмици по-късно - на 31 март, в същия участък загина и нашата Сиянка", уточни тя пред NOVA.
Дакова беше категорична, че е подавала множество сигнали за обезопасяването на пътя при разклона от главния път към Телиш. По думите ѝ имало линеен проект от 2009 година, но все още се чакало изпълнение. На 12 април се организира протест заради фаталния път. Сборният пункт е пред кметството в Телиш, а призивът е: "Време е да спрем смъртта по пътищата на България".
Напиши коментар