Към момента няма данни за пострадали български граждани при земетресението в Мианмар, което предизвика рухването на небостъргач в Банкок. Това съобщиха за БТА от Министерството на външните работи (МВнР). Посолството на България в Ханой следи развитието на ситуацията.
Ситуационният център на МВнР изпрати съобщение до всички българи, които са се регистрирали в Тайланд през рубриката “Пътувам за… ” на сайта на ведомството. Към момента съгражданите ни, които са отговорили на съобщението, са заявили, че не се нуждаят от съдействие, добавят от МВнР.
Сърцата и мислите ни са с хората от Мианмар и Тайланд след днешното силно земетресение, написаха от МВнР в социалната мрежа Екс.
Силното земетресение с магнитуд 7,7 с епицентър в Мианмар бе усетено в столицата на Тайланд Банкок, където най-малко трима души са загинали, предаде Ройтерс, като се позова на губернатора на тайландската столица Чадчарт Ситипунт. Той добави, че са възможни силни вторични трусове, но призова хората да запазят спокойствие и каза, че ситуацията е под контрол. Властите са получили 169 сигнала за повредени сгради в столицата. Метрото и градската железопътна система временно преустановиха работа, но малко след това движението им беше подновено.
В столицата рухна 30-етажна новострояща се сграда, като 43 души се оказаха затрупани и е започнала спасителна операция.
В съседна Мианмар също се съобщава за най-малко трима загинали в труса. Страната обяви днес извънредно положение в шест области, включително Сикайн и Найпидо.
Правителството започна разследвания на щетите, като властите ще настояват за достъп до хуманитарна помощ и други помощи, които се отпускат при бедствия, заяви контролираният от армията вестник "Глобал Ню Лайт".
Силното земетресение в страната нанесе щети на сгради и инфраструктура и предизвика безпокойство за състоянието на големите язовири, съобщи днес Червеният кръст. Мостът, който свързва Мандалей със Сикайн, се срина - това ще доведе до големи логистични проблеми.
Мианмар е в трудна ситуация от началото на 2021 г., когато армията отстрани правителството, излъчено чрез избори и водено от носителката на Нобелова награда Аун Сан Су Чжи, отбеляза Ройтерс. Протестното движение прерасна във въоръжен бунт срещу хунтата в цялата страна, а разрастващият се конфликт разсели над 3,5 милиона души.
От българското външно министерство припомнят, че при необходимост от съдействие българските граждани в Мианмар и Тайланд, могат да се обръщат към българското дипломатическо представителство в Ханой, на телефонен номер: +84 24 3845 2908, както и на телефонната линия за неотложни случаи в извънработно време: +84 24 3846 0856. Сигнали могат да бъдат подавани и на имейл адреса на посолството: [email protected].
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: [email protected].
Напиши коментар