Депутатите приеха декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна извън международните ангажименти на България в НАТО и по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. "За" документа, предложен от управляващите, гласуваха 166 народни представители, 27 бяха "против" и 11 се въздържаха.
Декларацията подкрепиха от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), "ДПС - Ново начало", "БСП - Обединена левица", "Демокрация, права и свободи" - ДПС и "Има такъв народ". "Против" гласуваха от "Възраждане", а от "Морал, единство, чест" (МЕЧ) и един депутат от ПП-ДБ се въздържаха.
В залата се проведе близо двучасов ожесточен дебат, защото декларацията, подготвена от управляващото мнозинство, не срещна одобрението на всички.
В декларацията се призовава за постигане на траен и справедлив мир в Украйна и преговорен процес, който да включва всички непосредствено засегнати и заинтересовани от установяването и запазването на сигурността и стабилността в Европа страни, включително и България.
Също така парламентът призовава Министерския съвет (МС) да продължи политиката на Република България за мирно уреждане на международните конфликти чрез дипломатически средства и да насърчава инициативи, насочени към деескалация на конфликтите и намиране на устойчиви мирни решения.
От „Възраждане“ предложиха редица редакции и отпадане на текстове от декларацията, което обаче не срещна подкрепа в пленарната зала. За редакциите гласуваха само от "Възраждане" и МЕЧ. Сред предложенията на „Възраждане“ беше от преамбюла да отпадне посочването на членството на България в НАТО и ЕС като основна гаранция за националната сигурност.
Ако тези поправки не бъдат приети, ще гласуваме против тази декларация, защото тя остава една "врата в полето" за изпращане на български военнослужещи на територията на Украйна, заяви Ангел Георгиев ("Възраждане"). В момента лъжете гражданите, че няма да пращате български военнослужещи в Украйна, но си оставяте редица хипотези, при които да направите това, допълни той. Георгиев коментира, че декларацията няма правно обвързваща сила, докато внесеният проект на решение от „Възраждане“ задължава МС да не допусне изпращането на български военнослужещи.
Радостин Василев от МЕЧ също призова управляващите да поправят текста, иначе от групата ще се въздържат от подкрепа на декларацията, въпреки че са против изпращане на български военни в Украйна.
Отхвърлено беше и предложението на Божидар Божанов от ПП-ДБ в преамбюла на декларацията Народното събрание да потвърди позицията си от 2022 г., че „осъжда продължаващата, непредизвикана и неоправдана пълномащабна война на Русия и престъпленията срещу Украйна и нейния народ“.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов също взе отношение, като каза, че наистина всички признават Русия за агресор, но някои се правят на "по ангели от Господа".
Тома Биков от ГЕРБ-СДС посочи, че целта на тази декларация е да успокои българските граждани, че няма да пращаме войски в Украйна. Оттам нататък започва тежък дебат за най-различни неща - от едната страна да осъдим Русия, от другата страна - да излезем от НАТО, нищо общо няма това с тази декларация, каза Биков. Ние стоим по средата между две парламентарни групи, които са "алафрангата", едните се правят на Тръмп, другите се правят на Байдън, и ние гледаме театър, коментира той. Тук се чу, че декларацията е "врата в полето", посочи Биков. Нищо съществено няма в тази декларация, даже поле няма, защото никой не ни е поканил за нищо, заяви той.
Напиши коментар