Днес се очаква решението на Конституционния съд по законността на изборите за 51-вото народно събрание. С обявяването му ще стане ясно и дали ще настъпят промени в броя и състава на парламентарните групи.
В сряда ЦИК изпрати на КС преизчислени данни, получени от „Информационно обслужване” във връзка с изборите. Това стана след заседание на ЦИК, когато изтече и новият срок, даден за това на „Информационно обслужване“.
Ден преди това се стигна до изслушване на ръководствата на ЦИК и "Информационно обслужване" на извънредно заседание на парламента, където стана ясно, че 780 гласа от 7 секции са изчезнали след проверката на вещите лица от Конституционния съд. Стана ясно още, че лично шефът на „Инфомационно обслужване" Ивайло Филипов е подал сигнал до прокуратурата заради липсващите гласове. Последва искане от прокуратурата до КС да бъдат предоставени документи по делото за изборите, но от съда отказаха да дадат материалите с мотива, че конституционното дело не е приключило, припомня БНТ.
Скандалът се разрази, след като в понеделник в изявление председателят на КС Павлина Панова обяви, че се прави опит за саботаж на делото за оспорване на законността на вота. То беше образувано две седмици след провеждането на изборите по жалби от редица депутати от няколко политически формации.
Снощи в София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Русе, Сливен и Велико Търново се проведоха протести, предизвикани от скандала с преизчисляването на изборните резултати. Повечето от тях бяха организирани от "Правосъдие за всеки" и минаха под надслов "КОЙ блокира Конституцията". Протестът в Плевен бе по инициатива на "Продължаваме промяната", чиито представители се включиха в недоволството и в София. В същото време симпатизанти на партия "Величие" се събраха пред сградата на Народното събрание, блокирайки движението по булевард "Дондуков", предаде Dir.bg.
"Да се освободят институциите от вредно влияние на олигарси…Крайно време е всяка институция да си знае мястото. Когато институциите не работят в синхрон в една държава, нито икономиката, нито стандартът на живот ще върви на добре", заявиха участници в акцията в София, съобщава БНР. Възгласи "Тук не е Москва", "Мафията вън", "ОПГ" (бел. ред.: организирана престъпна група), "Долу Пеевски", "Сарафов е позор", "България" се чуха по време на демонстрацията.
По-късно протестиращите от Съдебната палата поеха на шествие до историческата сграда на Народното събрание. Заради провокация в края на протеста полицията задържа млад мъж, който запали фойерверки. При възпламеняването им няма пострадали.
Напиши коментар