От 1 април - по-скъпи толтакси, превозвачите обявиха протестна готовност

Цените на винетките също скачат - но от 1 май

От 1 април - по-скъпи толтакси, превозвачите обявиха протестна готовност Снимка: АПИ

Новите, по-високи, толтакси за тежкотоварните автомобили и автобусите влизат в сила от днес. Поскъпването е с 10%.

С 10 лв стават по-скъпи и годишните винетки, но новите цени при леките автомобили влизат в сила от 1 май.

По данни на държавата увеличението е необходимо, за да се осигурят средства за ремонти. Поскъпването на пътните такси ще важи до август.

Най-скъпо на километър ще плащат тировете с тегло над 12 тона от категорията ЕВРО 0, 1 и 2, при движение по автомагистрала – 47 стотинки на километър. Най-ниските толтакси са за автобусите за превоз на пътници със сертификат ЕВРО 6, по 4 стотинки на километър за магистрала, 3 стотинки за първокласен и 2 стотинки за второкласен път, предава БНТ.

Очаква се ново поскъпване на тарифите от септември.

Заради новите по-скъпи толтакси превозвачите обявиха протестна готовност.

От толсистемата изтичат пари, затова тя се нуждае от ремонт, смята Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. От една страна толсистемата е заложник на лобитата в превозваческия сектор, от друга страна – на това, че държавата няма контрол върху нея, коментира той пред БНР.  "Всички в държавата знаят, че толтаксите могат да бъдат шиканирани", посочи Милчев.

Ключът от толсистемата стои във фирма монополист, подчерта той. По думите му, 7% взема фирмата, която продава толтаксите у нас при средно 3% в Европа.  

В България толтаксите са три пъти по-ниски от тези в Унгария, Австрия, Гърция и Сърбия. Доходите у нас не са три пъти по-ниски от тези страни. Най-евтино ползваме пътища, които са и най-лоши, посочи Милчев и припомни, че при старта на толсистемата очакванията са били да се събират по 1 милиард лева годишно.

"Дали я подобряваме пътната мрежа? Дали усещаме? АПИ стартира проучване за 200 000 лева доволни ли сме от нашите пътища. И малкото пари, които харчим, не ги харчим целесъобразно и ефективно", изтъкна още той, като добави, че ако не събираме повече пари, няма как по-добре да изглеждат нашите пътища."

Нямаме нищо против толсистемата, обаче се събират пари за услуга, която се предоставя, заяви преди дни пред БНР Димитър Димитров, изпълнителен директор на Камарата на автомобилните превозвачи: "Има път - събират се тол такси. Няма път – не се събират".

По думите му България единствена в ЕС облага цялата второкласна пътна мрежа. У нас основно се облага не транзитният трафик, а българският потребител, посочи той.

"В Сърбия се облагат само и единствено автомагистралите. У нас се събират на по-малка територия повече пари, отколкото Сърбия, през която транзитният трафик е доста силен. Въпросът е къде са парите", подчерта Димитров. 

Толсистемата трябва да е в Министерството на транспорта, смята Димитров. Според него тя не функционира добре, законът ни не отговаря на европейското законодателство и се допускат хора, които не плащат толтакси. "Питам как става, при положение че България е опасана с камери? Как е възможно тази тол система, с такива инвестиции, по такъв елементарен начин да бъде излъгана?", риторично попита Димитров.

През последните години се наблюдава ръст на регистрираните транспортни фирми, каза още той. Според него контролът не е работа на браншовите организации, а на държавата, която с толсистемата е създала хаос в транспортния сектор и трябва да си го оправи.

Като изрази подозрения, че "някой има интерес", Димитров допълни, че "никой не се е напрегнал" да търси сорскодовете на тази система, за които преди повече от година беше обявено, че липсват.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори