Правната комисия подкрепи прекратяване на започналата процедура за избор на главен прокурор

Очаква се законопроектът да бъде гласуван в пленарната зала

Правната комисия подкрепи прекратяване на започналата процедура за избор на главен прокурор Снимка: БТА

С 22 гласа „за” на второ четене Комисията по конституционни и правни въпроси прекрати процедурата за избор на главен прокурор, след като се обнародва Законът за съдебната власт.

"Започналите процедури по чл. 173, ал. 1, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, се прекратяват", се посочва в приетия параграф  в преходните и заключителни разпоредби.

Също така бе приет текст от преходните и заключителните разпоредби, според който в срок от шест месеца от влизането в сила на този закон Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС). 

Очаква се утре в пленарна зала законопроектът да бъде гласуван от народните представители.

Надежда Йорданова от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) заяви, че комисията е подкрепила прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор, но не е подкрепила онези предложения, които гарантират мандатност на тези органи и са оставили на практика Сарафов като временно изпълняващ функциите на главен прокурор. „Предстои дебат в пленарната зала, тя ще реши окончателно. Оттам нататък президентът ще прецени как ще упражни своите правомощия“, добави Йорданова, като отбеляза, че предстои да се види дали утре ще има игра с кворума.

На въпрос дали конкретният текст за възможност за прекратяване процедурата за избор на главния прокурор е намеса в работата на съдебната власт, Надежда Йорданова посочи, че след като има подкрепени в законопроекта промени относно процедурата за избор – да има минимално съдържание на концепцията на кандидатите и разширяване на информацията, която да бъде проучвана и предоставяна – то е обичайна законодателна практика да се каже как текущите процедури се уреждат спрямо новите правила.

По време на дебатите в комисията народните представители приеха да отпаднат текстовете, относими към командироването на магистрати, поради това че в друг законопроект за промени в Закона за съдебната власт, подготвен от Министерство на правосъдието, този въпрос е подробно разгледан, предава БТА. 

Не бяха подкрепени двата основни текста от законопроекта. Единият е относно възможността Пленумът на Висш съдебен съвет да провежда процедури за избор на главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС) само в рамките на мандата, за който е избран. Другият е за това как продължава процедурата за избор, ако президентът откаже да подпише указ и върне кандидатурата на предложения кандидат, както и относно определянето на изпълняващ функциите главен прокурор, председател на ВКС и ВАС.

Депутатите от комисията разгледаха на второ четене днес промените в Закона за съдебната власт. Това се случва два дни преди процедурата за избор на главен прокурор. Единствен кандидат за длъжността е сегашният и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Мандатът на ВСС изтече преди повече от две години.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори