Поне половината от хранителните продукти, които се продават в големите търговски вериги, трябва да са с български произход - това предвижда законопроект за веригата на доставки на храни, представен от министъра на земеделието Георги Тахов. Той заяви на пресконференция във ведомството, че при обсъждането на законопроекта ще бъдат взети предвид всички бележки, като тези, които са целесъобразни, ще бъдат прецизирани.
Законопроектът е кризисна мярка, като се предвижда регулирането на 22 продукта от над 5000, които се предлагат в българските търговски вериги, обясни министърът.
Целта на законопроекта е не държавата да се меси агресивно в пазара, а да гарантира справедлива цена на всички по веригата - от производител до търговец на дребно.
Документът предвижда поне половината от определени хранителни продукти в големите търговски вериги да бъдат български. Това включва мляко и млечни продукти (с изключение на имитиращите продукти), прясно месо от едри и дребни преживни животни, свине и птици, яйца, пчелен мед, както и сезонни плодове и зеленчуци. Освен това се въвеждат максимални търговски надценки и ограничения за промоции.
Веригата доставки е основно разделена на две части: от производителя до първия изкупвач, като ще бъде създаден регистър на изкупвачите, а те ще имат правото да купуват от фермерите на цена, която не е под себестойност, плюс 10% от стойността на съответния продукт.
Въвеждат се задължителни писмени договори и електронна система за проследимост.
Законът определя и максимални нива на надценка. Идеята е за срок от 1 година да се въведат максимални нива на надценка, които ще се въведат чрез списък, направен от МС.
За преработвател - до 20%, за търговци на едро до 10% , за търговци на дребно с оборот над 20 млн лева - не повече от 20% от данъчната основа. Земеделски продукти и храни от трети страни - не повече 10% от данъчната основа.
В законопроекта се въвеждат и ограничения върху промоционалните отстъпки и маркетинговите услуги: при продажба на земеделски продукти и храни към краен потребител отстъпките не трябва да надвишават 25 на сто, а при продажба между доставчик и търговец на дребно маркетинговите и други промоционални услуги не могат да надвишават 10 процента от доставната цена за търговци с годишен оборот над 20 млн. лева.
Освен това се предвижда създаването на обсерватория към Министерския съвет, която ще анализира разходите и разпределението на стойността по веригата и ще представя доклади пред Народното събрание.
Срокът за прилагане на търговските надценки, максималните нива на отстъпки, маркетинг, реклама и други промоционални услуги, както и на специфичните изисквания за асортимент на българска продукция, е една година от влизането в сила на закона. При необходимост този срок може да бъде удължен с акт на Министерския съвет, съобщава БТА.
В бъдещия нормативен акт е посочено, че в едномесечен срок от влизането в сила на закона Министерският съвет следва да приеме списъците на земеделските продукти и храни, за които ще се прилагат уредените търговски надценки. В едногодишен срок министърът на земеделието и храните трябва да въведе в действие публичния регистър на първите изкупвачи, а министърът на икономиката и индустрията – електронната система за проследимост на веригата за доставки на земеделски продукти и храни.
Според министъра на земеделието Георги Тахов, ако законът постигне заложените цели, ще се постигне с 20% намаление на крайните цени на хранителните стоки.
Напиши коментар