Регионален исторически музей – Плевен ще представи сборник „Мизия от древността до днес“, том IV

Специални гости ще са проф. д. и. н Вера Бонева и доц. д-р Стоян Николов

Регионален исторически музей – Плевен ще представи сборник „Мизия от древността до днес“, том IV

На 31 октомври, в навечерието на Деня на народните будители, Регионален исторически музей – Плевен ще представи на плевенската общественост четвъртия том на сборник „Мизия от древността до днес“.

 Поместените статии в книгата се облягат на богати археологически, документални и архивни свидетелства, които очертават важни и неразработени теми за миналото и природата на Плевен и региона.

В първи раздел „История и археология” са поместени материали, които засягат теми от праисторията до нашето съвремие. Йордан Евлогиев, Иван Вайсов, Володя Попов, Христина Маркова, Петя Ангелова и Габриела Джуровска разглеждат Неонеолитното селище Голо бърдо.

Володя Попов и Петя Ангелова ни разказват за проучването на праисторическа селищна могила Горски Сеновец.

Сергей и Биляна Торбатови ни насочват към района на село Рибен и пътя през римската епоха и късната античност.

Венко Иванов ни запознава с особеностите на техниката на строителство на жилищни сгради в периода на Второто българско царство.

Екип от археолози акцентират върху проучванията в местността Парчелъка при град Левски и археологическите паметници, намиращи се в Плевенските височини, в района на селата Върбица, Буковлък и Опанец.

Ангел Николов представя малко познати сведения за една изчезнала монашеска обител в околностите на Плевен – Бохотски манастир „Св. Никола”.

Деян Белчев разказва за плевенските махали през османския период, а Мария Лилова за английските кореспонденти на вестник „Дейли нюз” по време на Руско-турската война.

Димитър Петров припомня за заселването на банатските българи в България и основаването на село Гостиля, Лиляна Темелкова за дейността на църковното настоятелство при храм „Св. Параскева” в гр. Плевен, а Валентин Кузманов представя документи за основаването на певческа и танцова група „Българска китка”.

Елена Мачковка акцентира върху плевенската икономика по време на социализма и след него. Петко Дилков разказва за значението, пътя и ролята на Плевенското краезнание по случай неговата 30-годишнина.

Във втори раздел „Музеология” Димана Димчева представя дарение архив и библиотека на Георги Грънчаров, а Даниела Дерешка историята на създаване на военноисторическите музеи при Плевен и дейността на комитет „Цар Александър II Освободител”. За представянето на невестинското забраждане в експозицията на Регионален исторически музей – Плевен говори Миглена Николаева, а Десислава Близнашка за онлайн платформата „Плевенска музикална слава”.

Наред с историческите, в сборник „Мизия от древността до днес” намират място и материали, свързани с природата на Плевен и региона и нейното опазване. В този раздел Румянка Балева и Иван Първанов представят различните видове защитени местности в областта и тяхното местонахождение, а Анелия Първанова представя дружествата, фондациите и подетите инициативи по поддържане и облагородяване на парк „Кайлъка” в последните години.

„Мизия от древността до днес”, т. IV, представя интелектуалните усилия и заряд на учени, музейни специалисти и архивисти, които целят да популяризират и дадат повече инфомрация за миналото и природните богатства на Плевенския край.

Специални гости на представянето на сборника ще са проф. д. и. н Вера Бонева и доц. д-р Стоян Николов. То ще е на 31 октомври, 16:30 часа, в експозиция: „Нова и най-нова история“. Входът е свободен.

 

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори