Загубата на средства по ПВУ не се дължи на неизпълнени реформи, а на престъпно бездействие. Това заяви Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството, пред БНТ.
"Имаме с 15 месеца закъснение по всички срокове, в които трябваше да се изпълни санирането на жилищни сгради. Първите договори с общини като крайни получатели са сключени в края на 2024 г. и началото на 2025 г. Това означава почти фатално забавяне на целия процес. Крайният срок за изпълнение, за отчитане на тези проекти на санирането е 30 юни 2026 г. Тоест имаме малко повече от 1 година. Полагаме всички усилия каквото може да се запази, каквото може да се спаси. Чрез комуникация с общините да може по-бързо да се изберат изпълнители, защото сме изпратили писмо до 30 юни те да имат избрани изпълнители и в рамките на 1 година да си изпълнят санирането.
По първата част на тази програма, където 100% се плащат грантовете, имаме средства за 1 млрд. 123 млн. лева, а дотук имаме информация, че са сключени 89 договора за строителство за 100 млн. Нали разбирате какво забавяне има? Хубавата новина е, че всички тези, които ще отпаднат, имаме решение и разбиране в правителството да бъдат покрити със средства от държавния бюжет и такива средства са заложени за 2025 г. Въпросът е защо губим европейски средства? От престъпни бездействия - просто не се е правело нищо през 2023 г. и 2024 г. от служебни и редовни правителства", посочи Иванов.
БТА припомня, че над 3000 проектни предложения бяха подадени по процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап I", съобщиха от Министерството в началото на юни миналата година, когато изтече крайният срок за кандидатстване. Размерът на предвидената безвъзмездна финансова помощ (БФП) по процедурата е 1 129 881 600 лв., а на получените проектни предложения е 3 972 426 084,04 лв. Началото ѝ беше дадено през втората половина на декември 2022 г.
Проектните предложения, подадени по втория етап от процедурата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II", бяха 307 на обща стойност 152 027 168,23 лева, за които стойността на заявената БФП е 123 047 701,20 лева, съобщиха от Министерството в края на март миналата година, когато беше крайният срок за кандидатстване. Размерът на средствата от Националния план за възстановяване и устойчивост за Етап II е 282 470 400 лв. Заедно с необходимото задължително съфинансиране от над 70 млн. лв. общият размер на разходите, които могат да бъдат финансирани, ще достигне 353 млн. лв.
Министър Иванов посочи в ефира на БНТ, че от предвидения бюджет на МРРБ няма средства, които отпадат, но заложените средства са по-малко от тези през предходните години. Причината за това са многото неразплатени средства от миналата година. Имаме над милиард лева непоети задължения. Те основно са към пътни строители, каза той.
На въпрос от водещите кога ще бъде готова магистрала "Хемус" министър Иванов отговори, че тя се строи на различни етапи, но трябва да бъде завършена до пет-шест години. Добрата новина е, че тази година ще има един 100% пуснат в експлоатация лот - от Боаза до Летница, каза още той.
Относно вдигането на цените на винетните такси министърът посочи, че се връщат цените отпреди COVID кризата, а постъпилите средства ще бъдат използвани за поддръжка на пътната мрежа. Ще гледаме много сериозно републиканските пътища да бъдат в състоянието, което заслужава да бъдат, заяви Иванов.
Той коментира искането от ДПС-ДПС за смяна на председателя на Съвета за съвместно управление, както и дали има риск за търсене на нов четвърти партньор във формулата за съвместно управление.
"Много трудно би могло да се намери четвърти партньор в тази конфигурация, защото това управление беше плод на един голям компромис от всяка една политическа сила, която влезе в тази формула за съвместно управление, като залогът беше да спре свободното падане на държавата и ние си давахме ясна сметка в каква посока трябва да поеме държавата", посочи министърът, излъчен от БСП. Той призова да се комуникира в състава на този съвет, а не през медиите. "Тонът винаги е бил добър и се намира отговор на всяка една ситуация. Това е кабинет на всички партии, които участват в него. Отговорността е споделена", отбеляза Иван Иванов.
Иван Иванов коментира и решението на Конституционния съд, който нареди на ЦИК повторно да преизчисли резултатите от парламентарните избори.
"БСП е една от партиите, които сезира Конституционния съд, и в това отношение се оказахме прави, че е имало безброй много нарушения, които наистина изкривяват резултатите от изборите и това нещо е тенденция и практика, която трябва да престане. Ние имаме своите предложения за законодателни изменения, за да се спре този процес."
Напиши коментар