Депутатите приеха окончателно бюджета на държавата за 2025 г. след заседание, продължило 22 часа. Беше взето и решение днес редовно заседание да не се провежда, поради дългата продължителност на предишното.
В бюджета за тази година не се предвижда увеличение на данъците, а заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%.
В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд., което прави дефицит от 6 милиарда лева.
В план-сметката са включени 1077 лева минимална заплата и увеличение на възнагражденията в сектор "Сигурност" с 50%. 5% пък е заложеното увеличение на възнагражденията в държавния сектор, а учителските заплати стават 125% от средната работна.
Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв.
Беше прието и предложението на "ДПС – Ново начало" за държавна верига магазини, в която да се продават продукти с надценка до 10%. За това са заложени 10 милиона лева.
Парламентът реши окончателно, че хлябът, брашното и ресторантьорските услуги остават с 20-процентно ДДС.
Прагът за регистрация по ДДС се връща на 100 000 лева. В момента той е 166 000 лева.
Народните представители гласуваха утвърждаване на обща годишна квота за предоставяне на ваучери за храна на електронен носител по Закона за корпоративното подоходно облагане в размер на 1,6 млрд. лв.
Според приетите текстове по бюджета на Министерство на труда и социалната политика общо предвидените средства са в размер на 3 513 932 300 лв. За Министерство на здравеопазването финансирането е в общо в размер от 1 203 828 300 лв. По бюджета на Министерство на образованието и науката (МОН) гласуваните средства са в размер на 1 333 961 000 лв.
Средствата за Българската академия на науките са в размер на 240 292 200 лв., за Софийския университет – 192 336 200 лв. Предвидените средства за Техническия университет в София са 141 787 000 лв., а за този във Варна - 30 800 600 лв. Парите за Медицинския университет в София са в размер на 85 006 900 лв., предава БТА.
Законът е с рекордни разходи, а управляващи и опозиция се сблъскаха по темата кой носи отговорност за тях.
Бившият финансов министър Асен Василев посочи като притеснителен факта, че за една година е заложено да се изтегли и да се увеличи нетно дългът на държавата повече, отколкото за последните три години", съобщава БНР. "И това е резултатът, господин Василев, от управлението през последните четири години. За два месеца нашето правителство няма как да акумулира подобен разход", контрира настоящият финансов министър Теменужка Петкова.
Бранимир Балачев от ГЕРБ-СДС посочи, че бюджетът "не е най-добрият, но е такъв, какъвто е възможен". С това се съгласиха и от "Има такъв народ", но направиха и свое предложение, което на думи беше подкрепено от "Възраждане".
"Исканията на КНСБ, колкото и да са справедливи, всички знаем, че не могат да бъдат изпълнени в цялост. Причината за това е изгребаният бюджет през последните три години, след бюджетите на Асен Василев, в страната няма пари. И бюджетът е такъв, че никой не е доволен от него. Предложението е за намаляване с 2 млн. на бюджета на Конституционния съд за сметка на ръст на възнагражденията в училищно и детско здравеопазване", предложи Тошко Йорданов, цитиран от БНТ.
Предложението се оказа недопустимо, а въпреки множеството критики, залата потвърди създаването на държавни хранителни магазини в пощите. "Колеги, кой последно от вас е влизал в "Български пощи", в клон нормален, дори в провинцията, да види, че не може такова нещо да бъде изградено?", попита Богдан Богданов от ПП-ДБ.
Мартин Димитров от ПП-ДБ изрази позицията на формацията - биха подкрепили всяка идея за влизане в еврозоната по категоричен начин, но "антиреформаторски идеи и такова разточителство по отношение на разходите, никой от нас не може да подкрепи".
Особено критикувано беше увеличението на заплатите в сектор "Сигурност". "Като вдигнеш с 50% заплатите в МВР - това предизвиква дисбаланс. Ако най-големият приоритет е отбраната и там повишенията са с 30%, то следващите увеличения трябваше да са по-ниски от този основен приоритет", обясни Мартин Димитров.
От най-скоро присъединилата се партия в Народното събрание, "Величие", изразиха съжаление, че не са могли да участват в подготовката на бюджета и казаха, че няма да го подкрепят.
От МЕЧ също разкритикуваха бюджета, като видяха различни схеми за източване на пари в него.
Голяма част от всичките близо 38 000 поправки, направени от "Възраждане", и в пленарната зала не бяха разгледани заради недопустимост.
Напиши коментар