Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ започна изпълнението на проект, финансиран по програма „Нематериално културно наследство“ (професионални ансамбли и носители на нематериалното културно наследство) на Министерство на културата. Това съобщи директорът на ансамбъла Данаил Цолов.
Гостуванията на ансамбъла са започнали в началото на март. Планирани са образователни концерти пред ученици от общините в Северна България. Концертите са подготвени за две възрастови групи – ученици от първи до трети и от четвърти до седми клас. Те са съобразени с изучаваното по предмета музика в училище. Първата програма показва обичаите на Северна България – Лазарица, кукери, калушари и други, а втората представя етнографските области на България.
В десет населени места освен двата образователни концерта за учениците, по желание на кметовете ансамбълът е подготвил и трети концерт за обществеността. В него са включили програмата, подготвена за 65-ата годишнина а ансамбъла, която беше отбелязана през миналата година.
Общо около 90 са заявените концерти до момента. Проектът трябва да приключи до средата на месец юни.
Напиши коментар