Високопоставени представители на правителството на Тръмп погрешка са споделили с журналист военни планове за операцията срещу йеменските хуси, потвърди днес говорител на американския Национален съвет за сигурност, след като тази информация бе съобщена от главния редактор на изданието "Атлантик", с когото плановете са били споделени.
Информацията бе съобщена и от световните агенции, предава БТА.
Главният редактор на изданието "Атлантик" Джефри Голдбърг написа статия, в която съобщава, че на 13 март погрешка е бил поканен в чат група в комуникационното приложение "Сигнал". Във въпросната чат група американският съветник по въпросите на националната сигурност Майк Уолц наредил на своя заместник Алекс Уонг да създаде екип за координиране на действията на САЩ срещу хусите.
Голдбърг пише в статията си, че в чат групата били включени профили, за които изглежда, че са на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, на държавния секретар Марко Рубио, на директора на ЦРУ Джон Ратклиф и на други високопоставени американски служители.
Говорителят на американския Национален съвет за сигурност Браян Хюз каза, че чат групата изглежда автентична.
Американският президент Доналд Тръмп предприе на 15 март операция по нанасянето на удари по цели на йеменските хуси. Той призова Иран незабавно да прекрати подкрепата си за йеменското движение, което атакува кораби в Червено море.
Според Голдбърг часове преди началото на операцията срещу хусите американският министър на отбраната Пийт Хегсет публикувал в чат групата оперативни детайли за плана, "включващи информация за целите, оръжията, с които ще разполагат САЩ, и последователността на атаките". В статията на Голдбърг не се разкриват детайлите, но той окачествява случая като "шокиращо безразсъдна" употреба на "Сигнал".
Фактът, че външен човек може неволно да бъде добавен в чувствителни разговори по национална сигурност, представлява сериозен неуспех в операционната сигурност на администрацията на Тръмп, пише bTV.
И демократи, и републиканци реагираха остро на изтеклата информация.
Дон Бейкън, републикански конгресмен от Небраска, заяви пред политическия сайт Axios, че действията на администрацията на президента Тръмп са „недопустими“. „Нищо от това не трябваше да се изпраща през несигурни системи. Русия и Китай със сигурност следят неговия некласифициран телефон“, каза той за съобщенията на Уолц.
„Тази администрация си играе с нашата най-важна класифицирана информация и това поставя всички американци в опасно положение“, написа сенатор Марк Уорнър от Вирджиния, водещият демократ в Комисията по разузнаване на Сената, в своя публикация в платформата „X“.
А демократичният конгресмен Крис Делузио обяви в свое изявление, че Комитетът по въоръжените сили на Камарата на представителите, в който той членува, трябва да проведе пълно разследване и изслушване по случая възможно най-скоро.
Доналд Тръмп каза пред репортери в Белия дом, че не знае за случилото се. "Не знам нищо за това. Не съм голям фен на "Атлантик", изтъкна президентът.
До понеделник вечерта във Вашингтон започнаха да се разпространяват слухове за възможни оставки по високите етажи на властта. Вниманието беше насочено към Уолц, чиято покана беше причината журналистът Голдбърг да влезе в груповия чат.
Служител на Белия дом каза по-късно, че по случая върви разследване и че Тръмп получава информация за него.
Напиши коментар