След инцидент с мистериозен дрон решиха: Всички международни летища у нас да бъдат оборудвани с антидрон системи

За това се договориха транспортният министър и летищните оператори

След инцидент с мистериозен дрон решиха: Всички международни летища у нас да бъдат оборудвани с антидрон системи Снимка: Министерство на транспорта

Всички международни летища в България трябва да бъдат оборудвани с антидрон системи. За това се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер Гроздан Караджов и представители на летищата в София, Варна, Бургас, Пловдив, Горна Оряховица, Ръководство „Въздушно движение“ (РВД) и Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ (ГДГВА), съобщиха от пресцентъра на Министерството на транспорта и съобщенията (МТС).

В разумни срокове ще бъдат проучени различни технологични варианти, които да са ефективни, но и да не оказват негативно въздействие върху съществуващите системи на летищата, пише в съобщението. 

„Съвместно с експертите на РВД и ГДГВА трябва да се намери подходяща технология, която е в разумни икономически рамки и е съобразена с особеностите на всяко едно летище. Решенията трябва да залегнат в инвестиционните планове на компаниите“, подчерта Гроздан Караджов. 

Подобни мерки са рядкост на европейските летища и няма готов модел, който да бъде приложен веднага, но компаниите, оператори на летищата, вече са предприели действия за проучване на чуждия опит. Те увериха, че са предприети спешни мерки по наблюдението на летищните зони, като се обръща специално внимание при излитане и кацане на самолети, допълниха от транспортното министерство. 

Вицепремиерът обеща необходимите законодателни промени да бъдат подготвени бързо, пише в съобщението. „Проучването, което направихме, показва, че трябва да се усъвършенства нормативната уредба, свързана с използването на дронове, контрола и санкциите. Трябва да се разработят правилници и протоколи за действие при нерегламентирано използване на такива летателни средства“, категоричен бе Караджов, цитиран от министерството. 

По искане на вицепремиера още утре ще се състои експертна работна среща, на която да бъде начертан план за действие. Докладът с резултатите от срещата трябва да е готов до петък.

Повод за срещата беше инцидентът от петък вечерта, когато неидентифициран все още дрон навлезе на територията на Летище София и забави шест полета. Вчера Караджов определи като провокация или опит да се тестват системите за сигурност на летището нерегламентираното навлизане на дрона в района на летището.  Безпилотната машина два пъти е заставала на пътя на кацащите самолети и има данни, че това е било целенасочено. Такива машини могат да бъдат управлявани дистанционно от разстояние до 40 километра и могат да имат двойна употреба, съобщава БНТ. А  председателят на Асоциацията на българската авиационна индустрия Тодор Иванджиков допусна, че дронът, който навлезе на летище София, явно е хакнат, тъй като в софтуера на повечето дронове е заложено летището като забранена зона и софтуерът не им позволява да я нарушават. 

Компетентните служби и МВР бяха уведомени за разследване на случая. 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори