В Плевен започна подписка с искане за оставката на председателя на Управителния съвет на АПИ

Пореден протест срещу войната по пътищата бе организиран в София от сдружение "Ангели на пътя"

В Плевен започна подписка с искане за оставката на председателя на Управителния съвет на АПИ Снимка: БНТ
Протестът в София

Пореден протест, организиран от Сдружение "Ангели на пътя", срещу войната по пътищата в търсене на отговор защо продължават да загиват деца и ще бъде ли поета отговорност. Протестиращите се събраха пред Съдебната палата в София, след това протестното шествие стигна Министерството на правосъдието. Предвижда се шествието да премине пред Народното събрание и да приключи пред сградата на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).

Протестното шествие се организира седмица след катастрофата, при която в Плевенско загина 12-годишната Сияна.

Категорично настояваме за оставка на шефа на АПИ, заяви Петя Иванова, създател на сдружение “Ангели на пътя”. "Надявам се обществото да се вдигне, да излезе и да окажем нужния натиск. Толкова много деца никога няма да влязат в класните стаи, никога няма да кажат "Мамо, обичам те". Тези родители после страдат от тежки заболявания, защото не могат да прежалят децата си. Излезли сме да се борим за правото на живот на останалите, нашите ги няма, за нашите е късно", заяви Петя Иванова, цитирана от БНТ. 

Част от протестиращите носят снимки на свои близки, загинали при пътнотранспортни произшествия и плакати с надпис: "Сияна заслужава живот, не тишина", "Съдебната система в България: враг на жертвите, защитник на убийците" и "Максимална присъда за пияните, дрогирани и нагли пътни убийци".

В протеста се включиха и близки на семейството на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа край Плевен. „Трябва да я запомним като слънчево дете, което имаше мисия на тази земя. Явно съдбата ѝ беше такава”, сподели близка на почерненото семейство. 

В петък в Плевен се състоя първият протест, продължил близо два часа, пред Съдебната палата в града заради състоянието на пътищата в страната и тежките катастрофи с жертви. А от вчера в града започна подписка с искане за оставката на председателя на Управителния съвет на АПИ инженер Йордан Вълчев. 

Борислав Цветанов е организатор на подписката. В неделния ден, въпреки лошото време, само за няколко часа са събрани около 2000 подписа, каза той за БТА.

Плевенчани се присъединиха и към протеста в София. Те казаха, че по пътя отново имало катастрофи. „Полицаите се крият в храстите и само снимат. Те оставят шофьорите да правят нарушения”, сподели един от недоволните. Хората в шествието настояха както са оставки в АПИ, така и за тези на народните представители.

При протестиращите дойде и министърът на правосъдието Георги Георгиев. Родителите на деца, загинали при пътни произшествия, зададоха своите въпроси към него.

„Наясно сме, че правосъдието е бавно и затова подготвихме промени, които да ускорят частта, където това се случва най-вече – при експертизите”, посочи правосъдният министър. Промените предвиждат изпити и обучения на вещите лица. Законопроектът е готов и утре ще бъде качен за обществено обсъждане. По думите на Георгиев се предвижда вещите лица да могат да бъдат разпитвани чрез видеоконферентна връзка, а правосъдният министър да може да разпорежда тяхното отстраняване, в случай, че бавят процеса, предава NOVA.

Работим с представители на парламентарни групи да бъдат затегнати наказанията, без да има риск после да паднат в Конституционния съд, обяви още министър Георгиев. Той добави, че се готви и законопроектът за камерите за глобяване за скорост, които „трябва да докажат и покажат, че наказанието е незибежно“.

Протестът премина под възгласите „Убийци”, „Мафия” и „Оставка!”.

Снимки: БНТ и БТА

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори