Машинист и служител на БДЖ са загинали при тежката влакова катастрофа край София вчера. Два товарни влака се сблъскаха челно, движейки се в един и същи коловоз. Единият е електрически, другият дизелов. Вследствие на удара – единият влак избухва в пламъци.
Шестима са пострадалите. Един е с опасност за живота. Това е 51-годишен мъж, който е приет в УМБАЛ "Света Анна". Другият тежко ранен е на 59 години и е настанен в централната реанимация на ИСУЛ. Останалите четирима пострадали са с по-леки наранявания и след прегледи във ВМА и "Пирогов" бяха освободени за домашно лечение.
„Най-вероятно става дума за човешка грешка. Този участък е на централно диспечерско управление. Не се управлява от съседните гари, а директно от диспечерите. Влакът на "Товарни превози" е заел междугарието, без да се съобрази, че срещу него идва влак на частната компания, най-вероятно или диспечерът е дал разрешение, или локомотивната бригада е предприела това нещо“, каза главният редактор на сп. „Транспортал“ Михаил Рангелов пред bTV.
Според експерта при всички положения става дума за грубо нарушение на правилниците, което не е новост в последно време в системата. Той обясни, че скоростта не е била голяма, но дори и при по-малка фаталният изход е възможен.
„В самото междугарие в едната част разрешената скорост е 40 км/ч, а в другата 60 км/ч. Скоростта при сблъсъка не е била висока, но при толкова тежки композиции дори при 20 км/ч може да бъде фатално. Искам да изкажа съболезнования на семействата на загиналите колеги, но смятам, че загиналият машинист до последно се е опитвал да намали скоростта и да предотврати инцидента“, каза още той.
Според Рангелов такъв случай е би могло да бъде предотвратен чрез спиране на влака от централата.
„Има няколко системи за сигурност, които не са сработили. Последната система е диспечер да изключи напрежението в контактната мрежа и по този начин да спре влаковете, но в случая това е станало много бързо и не е имало време да реагират. Наистина не се научава от медиите, че има такива инциденти, но там причините са много по-дълбоки, а не са в железничарите“, обясни експертът.
"100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червен сигнал и съответно оттам тръгва злополуката", каза пред БНТ собственикът на частната композиция Илиян Филипов. Според него има процедури, които не са спазени от служителите на НКЖИ: "Дори да са направили тази грешка да минат на червено - има процедури след това, които трябва да бъдат задействани, за да не се получи тази катастрофа".
Илиян Филипов заяви, че от месеци апелира Министерство на транспорта и НКЖИ, че системата тотално е деградирала, но никой не взима мерки. "Хората, които са на гарите, изобщо не си вършат работата", беше категоричен той. Колко километра път има в България, който е рехабилитиран - попита той и отправи апел журналистите също да поставят този въпрос пред НКЖИ. Преди месец, разказа Филипов, само за 10 метра са се разминали два пътнически влака. Обясни, че е сигнализирал до Министерството на транспорта.
"Не се работи в държавните предприятия. Второ - краде се страшно много. Това е живата истина", заключи Филипов.
„Тук има поне няколко грешки. Заради една не може да стане катастрофа. Има минимум едно действие против правилата.” Това мнение изказа пред NOVA председателят на Синдиката на железничарите към КНСБ Петър Бунев. Според него е невъзможно машинистът да е тръгнал на червен светофар. По-скоро влакът е потеглил от коловоз без светлинна сигнализация.
Напиши коментар